Vyšehradské fórum 2020 aneb Investiční strategie pro následující dekádu
Letošní osmý ročník Vyšehradského fóra bude zcela netradiční. Vzhledem k epidemiologickým opatřením se poprvé uskuteční on-line. Speciální budou také řečníci. Naše pozvání přijal rakouský ekonom a vedoucí společník investiční společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stöferle. Druhým řečníkem pak bude obchodní ředitel a hlavní analytik GOLDEN GATE CZ Pavel Ryba. Ronald-Peter Stöferle je představitelem takzvané rakouské (vídeňské) ekonomické školy, ve své přednášce se bude věnovat zlatu a jeho předpokládanému vývoji v následující dekádě.
„Ve společnosti Incrementum nás velmi znepokojuje ekonomický vývoj v posledních letech, zejména s ohledem na růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. Zdráháme se věřit, že základ dnešní ekonomiky, tedy systém nekrytých úvěrových peněz (tzv. fiat peníze), je udržitelný. To znamená, že zejména pokud jde o investice, měli by se lidé dívat za horizont současného měnového systému,“ vysvětluje Stöferle.
Rakouská ekonomická škola, k níž se hlásí, vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které nezachycují nerealistické matematické modely. Nechápe ekonomiku jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly. „Z našeho pohledu je pouze rakouská ekonomická škola schopna přesně a srozumitelně vysvětlit současný ekonomický nepořádek a jeho sociální a politické důsledky. Nevychází z fiktivního ‚homo economicus‘, ale bere v úvahu všechny ekonomicky relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti,“ dodává. Bohužel však většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy: více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace.
Ekonom Ronald-Peter Stöferle se rovněž podílí na jedné z nejprestižnějších publikací o zlatě, penězích a inflaci, na pravidelné zprávě In Gold We Trust (Věříme ve zlato). „Poskytuje takřka ‚holistické‘ hodnocení celého zlatého sektoru a nejdůležitějších faktorů, které jej ovlivňují, včetně reálných úrokových sazeb, nákladů obětované příležitosti, dluhů, politik centrálních bank a podobně,“ popisuje důvody, proč zprávu citují média a ekonomové po celém světě. S více než dvěma miliony stažení jde pravděpodobně o nejsledovanější report o zlatě na světě.
Ve své přednášce se bude věnovat především zlatu a jeho roli v portfoliu v následující dekádě. Letošní výkon zlata považuje Stöferle za úžasný, ve většině měn zhodnotilo o 20 % a více. Není to však ani zdaleka jeho finální meta. Dlouhodobý cenový cíl do konce tohoto desetiletí se podle společnosti Incrementum pohybuje kolem 4 800 dolarů za unci. „Zní to jako velmi velké číslo, ale všichni víme, že centrální bankéři po celém světě jsou chyceni v pasti nulových úrokových sazeb a v příštích letech se nedočkáme vysokých reálných sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou pravděpodobně nejdůležitějšími faktory ceny zlata,“ dodává ekonom.
Permanentní portfolio
Tématem Pavla Ryby bude dlouhodobá investiční strategie založená na robustní diverzifikaci. „Za svůj život každý investor v průběhu desítek let bude reálně čelit čtyřem scénářům: inflaci, deflaci, ekonomické prosperitě a větší či menší ekonomické krizi nebo recesi. Cílem je mít takové portfolio, které bude dlouhodobě stabilní a odolné všem scénářům,“ objasňuje Pavel Ryba. Nejde tedy jen o to, jak si portfolio poskládáme, ale i jak s ním v průběhu času podle změn v ekonomice pracujeme. „Ekonom Harry Browne se tím před mnoha desetiletími zabýval a jeho teorii, která velmi dobře funguje i dnes, se budu letos věnovat. Dlouhodobě jeho pohled platí, jsou i fondy, které se při správě portfolií jeho myšlenkami řídí. A co je důležité, je poměrně jednoduché takové portfolio postavit a spravovat je i na osobní úrovni. O tom si budeme povídat. Jednoduché a nadčasové věci často fungují,“ předestírá.
Téma považuje za důležité především proto, že žijeme v jedinečné době a společnost se bude velmi dynamicky měnit. „Z ekonomického pohledu budeme reálně v nejbližších letech čelit dvěma scénářům, se kterými většina fondů nepracuje tak, jak je třeba, nebo s nimi vůbec nepočítají. Budeme čelit ekonomické recesi či spíše velké krizi (největší od třicátých let) a současně zažíváme mnoho monetárních experimentů, které mohou vést k významně vyšší inflaci, než na kterou jsme si za posledních 30 let zvykli. A kombinace recese a zároveň inflace není v ekonomice úplně častá. Stagflaci (ekonomická stagnace spojená s vyšší inflací) jsme naposledy zažili v sedmdesátých letech a je to jeden z reálných scénářů, kterému můžeme čelit a na který nejsou portfolia běžných klientů většinou připravena. A portfolio sestavené Harrym Brownem je odolné i vůči tomuto scénáři. Chci zdůraznit, že zlato v Browneho portfoliu je pouze součástí celku a má v něm relativně malou váhu. Opravdu je to o principech diverzifikace a hledání bezpečí a současně výnosu při jakémkoli scénáři na trzích či v ekonomice,“ upozorňuje.
Osmý ročník
Vyšehradské fórum pořádáme už od roku 2013 a za tu dobu se stalo největší investiční konferencí v České republice i na Slovensku. Jeho hlavním cílem je objektivně a především srozumitelně informovat o aktuálních ekonomických tématech a možnostech investic v podání ekonomických špiček a expertů ze souvisejících oborů. „Vyšehradské fórum je úspěšné, protože mluví k lidem jazykem, kterému rozumí. Je to sice ekonomická konference, ale řečníci vědí, že mluví převážně k laické veřejnosti, upravují tomu obsah i výrazy, které používají. Přitom se rozebírají naprosto zásadní témata, jako jsou podstata měnového uspořádání, udržitelnost dluhů, ekonomické cykly, jak se vyznat v investičních aktivech a měnících se úrokových sazbách apod. Snažíme se propojovat i obory, takže mnoho návštěvníků mohlo slyšet i předního světového archeologa profesora Miroslava Bártu. Investice i reálné dění v ekonomice nelze dobře pochopit bez širších souvislostí a bez historie. A o to se snažíme srozumitelnou formou,“ říká Pavel Ryba.

Pro získání odkazu na živé vysílání nám napište.